Keresés - vármegyék

  • III. Dolgozat-példányok. [*]
    III. Dolgozat-példányok. [*] A, hangzó s egyszersmind legelső betű az Abc-ben, mely a nyelvünkben uralkodó hangosztály szerint a mélyekhez vagyis vastagokhoz tartozik. A szokás két egymástól alaposan különböző a betűt ismer: zárt és nyíltat. A zárt, valamint a nyílt, ismét vagy rövid, vagy hosszú. Zárt rövid a van ezekben: harang, akarat; zárt hosszú ezekben: aara, amaara, a mi csak némely vidékek sajátja.
    Nyelvi érdekességek » A magyar nyelv szótára » Első rész
  • Győr vára
    Győr vára A török időkben mindenki úgy tekintett Győr várára, mint a kereszténység pajzsára és a császárváros, Bécs védőbástyájára (Vormauer Wiens – propugnaculum Christianitatis). Azért építették, hogy a keleti veszedelem ellen oltalmazza Európát, pusztulását mégis a nyugatról érkezőellenség, Napóleon seregei okozták.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Hollókő vára
    Hollókő vára A vár keletkezésének eredetmondája szerint valaha a környéken egy András nevű nagyúr, a híres Kacsics-família egyik tagja. András egyszer elrabolta valamelyik szomszéd földbirtokos szépséges feleségét, és az akkor épülő vár egyik szobájába záratta.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Heltai Gáspár - Krónika az magyaroknak dolgairól
    Heltai Gáspár - Krónika az magyaroknak dolgairól Heltai Gáspár: Krónika az magyaroknak dolgairól [*] Mint jöttek ki a nagy Scythiából Pannoniában, és mint foglalták magoknak az országot, és mint bírták azt hercegről hercegre és királyról királyra nagy sok tusakodásokkal és számtalansok viadaljokkal, melyet Heltai Gáspár megírta magyar nyelven, és ez rendre hozta az Bonfinius Antalnak nagy könyvéből és egyéb históriás könyvekbő...
    Irodalom » Rendületlenül » Anjouk és Hunyadiak kora
  • Szarvaskő vára (Döbrönte)
    Szarvaskő vára (Döbrönte) 1242 évi mongol hadjárat (a tatárjárás) a Bükköt is megtépázta. A Sajó melletti Muhinál, Batu-kán serege szétverte a magyar hadakat, és a király menekülni kényszerült. A mongolok felismerték IV. Bélát és üldözőbe vették, aki a Bükk rengetegébe vette be magát.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Magyar tájnyelvjárások II.-3. Déli típus
    Magyar tájnyelvjárások II.-3. Déli típus   3.Déli nyelvjárás:  Déli nyelvjáráshoz tartozik Somogy megye déli része, Baranya, Sárköz, Szlavónia, Duna mente, néhány Pest és Fejér megyei község, Duna–Tisza köz. Ez volt a töröktől legtöbbet szenvedett terület, ennek hatására egész vármegyék néptelenedtek el, így a Déli nyelvjárás sok kisebb részre szigetelődött el, mint Makó, Szeged, Hódmezővásárhely.
    Irodalom » Mi a Magyar? » Nyelvünk alkata
  • Alsó-Fehér vármegye                                                              Alsó-Fehér vármegye Alsó-Fehér vármegye  közigazgatási egység volt a Magyar Királyságban, a történelmi Erdély területén. 1658-tól a megye székhelye Nagyenyed. Az egykori vármegye területe ma Románia része.
    Régiók » Magyarország » A Magyar Királyság vármegyéi
  • Gömör - Kishont vármegye                           Gömör és Kis-Hont vármegye közigazgatási egység (vármegye) volt a Magyar Királyság területén 1802-től, amikor Gömör vármegye egyesült a Kis-Honti kerülettel.
    Régiók » Magyarország » A Magyar Királyság vármegyéi
  • Partium
    Partium A Partium a mai Románia legnyugatibb részén található történelmi, földrajzi terület. Az elnevezés a középkori latin dominus partium regni Hungariae azaz „Magyarország részeinek ura” kifejezésből származik, és arra a néhány kelet-magyarországi vármegyére utal, amelyek Magyarország három részre szakadása után az erdélyi fejedelem uralma alá kerültek. A Partiumot olykor említik.
    Régiók » Erdély » Partium
  • Békés vármegye                     Békés vármegye Békés vármegye  egykori közigazgatási egység Magyarország alföldi részén, a mai Békés megye történelmi elődje.
    Régiók » Magyarország » A Magyar Királyság vármegyéi
113 cikk | 3 / 12 oldal