Keresés - vármegyék

  • Szabolcs földvára
    Szabolcs földvára A tokaji révtől északkeleti irányban, a Tisza bal partjának védelmét kihasználva emeltette a Kárpát-medencében új hazát találó magyar törzsek egyike a szabolcsi földvárat.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Turócz vármegye                            Turóc vármegye közigazgatási egység volt a Magyar Királyság északi részén, utolsó székhelye Turócszentmárton volt. Területe jelenleg Szlovákia része. Földrajz A vármegye területe tulajdonképpen egy medence, amelyet mindenhol a Kis-Fátra hegység csoportjai vesznek körül. Legfontosabb folyói a Vág és a Turóc.
    Régiók » Magyarország » A Magyar Királyság vármegyéi
  • Székelyföld / székelyek
    Székelyföld / székelyek Ide tartozott a mai Kovászna (kb. Háromszék) és Hargita megye (kb. Csíkszék és Udvarhelyszék) szinte egészen, Maros megye egy része (kb. Marosszék), Fehér és Kolozs kisebb darabjai (Aranyosszék), valamint néhány település Neamţ és Bákó megyékben a Kárpátok gerincén túl. Területe kb. 13.000 km2.
    Régiók » Erdély » Székelyföld
  • Vasvári várispánság
    Vasvári várispánság Vasvár országunk nyugati szélén fekszik, és már a honfoglalás után, határvidékként is fontos védelmi szereppel bírt a nyugati irányból támadó ellenség feltartóztatására. A korabeli oklevelek és a régészeti kutatások alapján több védőmű létezéséről tudunk.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Hajdú vármegye                            Hajdú vármegye közigazgatási egység volt a Magyar Királyság középső részén. Ma Hajdú-Bihar megye területének része. Földrajz Hajdú vármegye területe az Alföld része volt.
    Régiók » Magyarország » A Magyar Királyság vármegyéi
  • Bonchida kastély, Bonchida (Kolozs megye)
    Bonchida kastély, Bonchida (Kolozs megye) Bonchida a Kolozsvár-Dés útvonal közelében fekszik, nem messze a Kis-Szamostól, Kolozsvától ÉK-re. A középkorban Doboka vármegyéhez tartozott, ennek egyik legfontosabb települése volt. Első hiteles írásos említése 1263-ból való. Ekkor Bonchida földje Csák nb. Máté birtokában volt.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • A magyar jellem történetünkben
    A magyar jellem történetünkben Mint minden tudományágban, a történelemben is csak nagy módszertani kétségeskedés és mérlegelés után foghatunk hozzá a népi jellem és annak a hatásai kutatásához. Bizonyára vannak történészek, akik ilyen vizsgálatot eleve is meddőnek tartanak, mert ismérik a történeti módszertan egyik alapelvét az emberi természet identitásáról.
    Irodalom » Mi a Magyar? » A magyar jellem történetünkben
  • Ó szegény magyarság
    Ó szegény magyarság Ó szegény magyarság, mit gondolsz magadban? Azt tudod: jól nyugszol te nemes ágyodban, Avvagy vígan táncolsz szabad kúriádban, Sipoltatod magad kárpitos házodban. Nyájosságod után mensz az vadászásra, Jóakaróiddal meg más mulatságra, Természeted szerént az jó társoságra, Gondolod, majd juthatsz előbbi vígságra.
    Irodalom » Rendületlenül » Kurucok kora
  • Mosonmagyaróvár vára
    Mosonmagyaróvár vára A nyugati határvidéken, a Fertő-tó, a Duna és mellékfolyói által szabdalt mocsaras területeken a honfoglalást követően épült fel Moson vára, amely viharos évszázadokat élt át.
    Régiók » Varaink, kastélyaink
  • Fogarasi havasok
    Fogarasi havasok A Fogarasi-havasok a Déli-Kárpátok hegyláncolatának kelet felől második tagja, az erdélyi Kárpátok legnagyobb tömegű kristályos hegysége. Fekvése: Északon a Fogarasi-medencével határos, amelyen átfolyik az Olt, nyugaton az Olt völgyével és a Vöröstorony-szorossal, délen a Cozia- és a Jézer-hegységgel, keleten a Bucses valamint a Királykő-hegység.
    Régiók » Erdély
113 cikk | 6 / 12 oldal