Hungarikumok

 

Hungarikumok - Magyar kincsek, egyetemes értékek - Az Ember erkölcsi minősége

   

 
Székelymuzsnáról felidézünk egy olyan történetet, mely rávilágít arra, hogy két vallási csoport érdekvitája, a bölcs és igazságos vezetői döntés nyomán miként válhatott évszázadokon is átnyúló testvéri viszonyulássá. Ne feledjük, ez olyan időben történik, mikor Európa nyugati részén embermilliókat megnyomorító, éhhalállal is pusztító vallásháborúk dúlnak.
 
A fent bemutatott hagyományosan magyar magatartásformát a gyerekek számára a Hunor és Magyar útján nevű iker-szabályrendszerű társasjáték szándékszik újratanítani. Készítette Hintalan László tanár és Pap Gábor művészettörténész. „Mit jelent egy társasjáték esetében, hogy „iker-szabályrendszerű”? A hagyományos társasjáték résztvevői egymás ellenében érik el sikereiket.
 
Volt egyszer három pillangó: egy sárga, egy piros meg egy fehér. Vígan játszadoztak a verőfényes mezőn, virágról virágra szálldostak, táncoltak, repdestek jókedvükben. De hirtelen beborult az ég, közeledett a vihar. - Repüljünk haza - mondta a sárga pillangó, s ijedten pergette szárnyát. - Minél gyorsabban - mondta a piros is, a fehér is, s elindultak gyors szárnyalással.
 
Az előbbiek ellenpéldája az egymás megsemmisítésére törekvő viselkedésmód. Ebben, az esetben „a küzdelem az egyéni, illetve csoportérdek kíméletlen érvényesítésére irányul. Az erkölcs ebben semmiféle szerepet nem játszik.
 
Miért ölte meg Káin Ábelt? Mi az, ami az ő számára is igazolhatott egy ilyen súlyos tettet? A Biblia válasza leleplezi a vétkezés irracionális, értelmetlen és méltánytalan voltát: „Mivel az ő cselekedetei gonoszok voltak, a testvérééi pedig igazak.” (1Ján 3,12) Azaz nincs válasz, nincs logikus magyarázat. A rossz egyszerűen nem tudja elviselni a jó jelenlétét (vö. 2Tim 3,12).
 
Romulus és Remus az egyik mitikus történet szerint Róma városának alapítói, Rhea Silvia hercegnő és Mars, a háború istenének ikerfiai. A legenda, valamint Plutarkhosz és Livius szerint is Romulus volt Róma első királya. (Ismert egy másik legenda is, mely szerint Aeneas alapította Rómát.
 
A Maros megyei Nyárádtőn nagyon hiányzott a bölcs és igazságos vezetői döntés, mikor a nagyobbik vallási közösség elhatározza, hogy bekebelezi és felszámolja a kisebbik közösség templomát. Az erőszakos szellemi-lelki-fizikai megsemmisítés a külső szemlélő számára is elszomorító, még inkább fájdalmas azoknak, akik ezt közvetlenül megszenvedik.
 
Hiába hívják száz éve „ember, ne mérgelődj”-nek a játékot, azóta is sok játékos mérgét okozta. Nem is lehet másképp, mikor a játék szabálya szerint „természetes” úgy jutni előre és nyerni, hogy irgalmatlanul kiütöd társaid bármely útban álló bábját. Jóérzésű embernek a megsemmisítés eszközével nyerni nem lehet öröm. Még akkor sem, ha azzal vigasztalódik, hogy ez „csak” egy játék.
 
(Olvasmány II., Pap Gábor előadásából, 1. rész) A magyar közjog a maga nemében egyedi a világon, ezért nem értik meg azok, akik előtt ez ismeretlen. A római jog tanítása széleskörűen elterjedt, de a magyar jogot nem tanítják - mintha egyáltalán nem is létezne. Említik ugyan, de önálló méltatása elmarad, s főképpen az erényeit nem ismertetik.
 
Eddig beszéltünk emberi minőségről - jóról, rosszról - és viszonyulásról. A jónak a forrása a Teremtő, de a rossz honnan származik? Az ember istenhite Minden emberi jó és rossz az ember Hitétől függ -, attól, hogy milyen irányból töltekezik: a Teremtő Erő fényéből, vagy az ego anyagi sötétségéből. Hite a Teremtőhöz, vagy az egohoz köti.

66 cikk | 3 / 7 oldal