Keresés - fáy andrás

  • Fafaragás
    Fafaragás Az építészetben is nagy jelentősége van a díszítő jellegű fafaragásnak, igazi területe azonban a használati tárgyak és bútorok ékesítése. A legművészibb fafaragás a faszobrászat terén található. A faszobrászat és díszítő faragás természetesen nem válik el élesen egymástól, kiváló faszobrászok gyakran foglalkoztak egyszerű tárgyak faragásával is.
    Hungarikumok » Ősmagyar népművészet » Fafaragás
  • Betyár világ - Vidróczki Marci (1837-1873)
    Betyár világ - Vidróczki Marci (1837-1873)   "Nagy udvara van a holdnak  Nagy híre van Vidróczkinak  Messze elmegy az Ő híre  Mint a Duna-Tisza vize"   Ez a pár sor Eger környéki népdal már jól jellemzi a múlt század egyik leghíresebb palóc betyárját Vidróczki Marcit, aki hírét nem is annyira daliás külsejének és nem annyira tetteinek köszönheti, hanem Kodály: Mátrai Képek című kórusművének. http://www.magyarvagyok.
    Történelem » Személyek
  • Magyar parlagi kecske
    Magyar parlagi kecske Feltehető, hogy honfoglaló elődeink a vándorlásuk során kecskét is magukkal hoztak és az itt élő népek kecskéivel történő keresztezéséből alakult ki az őshonos kecskénk. Parlaginak nevezik, hiszen nem céltudatos tenyésztői munka eredményeképpen jött létre. A kecsketenyésztésre sokáig rányomta bélyegét az előítélet, a kecsketartást korlátozó rendszabályok. A 18.
    Hungarikumok » Magyar állatfajták » Kecske
  • Tárogató
    Tárogató Tárogató néven két különböző magyar vonatkozású nádnyelves fúvós hangszer ismeretes. A 17-18. században egy kettős nádnyelves hangszert, a töröksípot hívták így, majd a 19. század végétől egy új, egynyelvű nádsíppal működő, kónikus furatú hangszer neve lett. Nemcsak a magyarok, de erdélyi románok, délszlávok is népi hangszerükként tartják számon.
    Hungarikumok » Népi hangszerek, zene » Aerofonok
  • Hager Ritta
    Hager Ritta Hager Ritta Henriette (Budapest, 1931. február 20. –) Kossuth-díjas iparművész, textiltervező, gobelinművész. A magyar textilművészet egyik kiemelkedő egyénisége. Hager Otto és Heinrich Ludovika házasságából született. Felsőfokú tanulmányokat az Országos Magyar Iparművészeti Iskola textil szakán végzett (1949), ahol Molnár Béla volt a mestere.
    Magyar hírességek » Iparművészek » Textilművészek
  • Déryné Széppataki Róza
    Déryné Széppataki Róza 1793. december 23. – Miskolc, 1872. szeptember 29. Miskolc Magyar opera-énekesnő, a vándorszínészet korának legnépszerűbb színésznője. Legnagyobb sikereit énekes szubrettként aratta. Déry Istvánné, Széppataki Róza, a magyar színjátszás kezdeti korszakának legnevesebb színésznője volt.
    Magyar hírességek » Művészek
  • Jókainé Laborfalvi Róza
    Jókainé Laborfalvi Róza 1817. április 8 . Miskolc-1886. november 20. Budapest 1837-ben Kántorné helyett ő lett a megalakuló Nemzeti Színház tragikája. 1848. március 15-ének nevezetes estjén találkozott a Nemzeti színpadán Jókai Mórral, aki nem sokkal később családja akarata ellenére feleségül is vette.
    Magyar hírességek » Művészek
  • Barcsay Jenő
    Barcsay Jenő Barcsay Jenő (Katona, 1900. január 14. – Budapest, 1988. április 2.) Kossuth-díjas magyar festő, grafikus, művésztanár és tanár.   Erdélyi fejedelmi család késői leszármazottja, de szegénységben nevelkedett. Körjegyző apja (Barcsay Boldizsár) és egyik nővére lelkibetegségben szenvedett, apja később öngyilkos lett.
    Magyar hírességek » Képzőművészek » Festőművészek
  • Karacs Teréz
    Karacs Teréz (Pest, 1808. április 18. – Békés, 1892. október 7.) pedagógus, író, a nőnevelés egyik úttörője. Apja, Karacs Ferenc rézmetsző és térképész volt, anyja, Takács Éva író. Házukban gyakran megfordultak a kor szellemi vezetői, például Fáy András, Kazinczy Ferenc, Garay János, Vörösmarty Mihály és Kölcsey Ferenc. Katona József lakott is náluk egy ideig, itt írta meg a Bánk bánt.
    Magyar hírességek » Írók, költök
  • Froccs-tanfolyam
    Froccs-tanfolyam   Fröccs A fröccs bor és szódavíz keveréséből alkotott ital. A bor és szódavíz mennyisége alapján különféle nevű fröccsök léteznek. A fröccs elnevezést alkalmazzák más szeszes, sőt nem szeszes italkeverékekre is, sőt bizonyos italok egymás utáni fogyasztására, azaz nem a pohárbabn, hanem a szájban vagy gyomorban való keverésére is.
    Napló
13 cikk | 1 / 2 oldal