Baranyai Márta


Baranyai Márta

http://www.magyarvagyok.com/9241/Baranyai-Marta/

1962-ben születtem Budapesten. Gyermekkorom óta foglalkozom művészetekkel. A rajz és festészet mellett tanultam könyvrestaurálást, kerámiakészítést. Iskoláim elvégzése után több magyarországi városban élve különböző tevékenységeket folytattam: terveztem játékokat, csomagolás grafikákat és filmplakátokat, dolgoztam kerámikusként. Rövid ideig rajzfilmstúdiós munkát is végeztem. Külföldi megrendelésre éveken keresztül készítettem zsebóra méretű miniatűr festményeket. Előszeretettel vállalok portréfestést, elsősorban gyermekportrékra specializálódva. Kiemelkedő művészek híres munkáiról – tisztelegve világhírű alkotóik előtt –, igényes reprodukciókat festek, ezzel mesterségbeli tudásomat is csiszolva: pl. Csontváry, Vaszary, Rembrandt, Renoir, Monet, Van Gogh, Picasso, Dalí, Ingres, Géricault… Mindezek mellett kidolgoztam egy speciális technikát is mellyel parafa-hordozó felületre különleges hatású olajfestményeim készülnek.

 

NÉHÁNY SZÓ A PARAFÁRÓL

A parafa használatának hagyománya évszázadokra nyúlik vissza. A paratölgy a mediterrán medence egyes területein honos, különleges fafajta. Kérgét kilencévenként lehántják: ezt az anyagot nevezzük parafának. A kéreghántás a para-tölgynek semmilyen károsodást nem okoz, így a fa életben marad akár 180-200 évig. A parafát számos területen hasznosítják. Leglátványosabb módon, belső burkolatként, immár kétszáz éve alkalmazzák. Magyarországon is hosszú ideje, számtalan formában használják fel ezt a sokoldalú anyagot.

 

AZ ÁLTALAM ALKALMAZOTT TECHNIKÁRÓL ÉS A KÉPEKRŐL

Munkám során találkoztam ezzel a nagyszerű anyaggal, amelyet nagyon megszerettem. Az ipari-háztartási felhasználás területéről több, mint öt éves kísérletező, fejlesztő munka eredményeként átmentettem a képzőművészet világába, hordozó felületként. Ez merőben újszerű elgondolás! Lyukacsos textúrája, és természetes árnyalatai által gyönyörű rusztikus hatást, különleges finom tónusokat és színeket nyerhetünk. Képeimnél ezt a tulajdonságát kőszerű felületek megjelenítésére használtam, őskori barlangfestmények, sziklarajzok, kőtöredékek látványának érzetét keltve. Mindig nagy érdeklődéssel szemléltem a történelem előtti korok kultúráját, művészetét, hagyatékát. Ez ösztönzött képeim megfestésére. Korábbi műveim fő motívuma a ló, mely az emberi testtel együtt a képzőművészeti alkotások örök témája ősidők óta. Festményeimen a lovakat individuumként – embertől és környezetétől függetlenül – kötelékektől, szerszámoktól mentesen felszabadultan, belső világukat, érzelmeiket felszínre hozva örökítettem meg. Nem a vadság, szilaj erő, az izmok feszülése hangsúlyozódik, hanem a finom vonalak, a lovak külső és belső harmóniájának megjelenítése. Itt is felfedezhető néhány képemen a barlangfestmények látványát idéző hangulat, és színvilág.

Jelenlegi munkáim, és terveim: a Föld ősi kultúráiból maradt tárgyi emlékek megfestése összehasonlító céllal, – rámutatva az egymástól kontinensnyi távolságra eső civilizációk művészetében, motívum kincsében, és hitvilágában fellelhető hasonlóságokra. Ezen alkotások anyaga jellemzően kőből van, melynek látványát, esztétikai és térbeli hatását a parafa festmény – sejtszerkezetének köszönhetően –, kitűnően érzékelteti.

E sorozatból, – mely az “Őskultúrák őrizői” címet kapta –, eddig nyolc alkotás készült el. A további tervek megvalósítása, és az ehhez kapcsolódó kutató munka folyamatban van. Elképzelésem szerint e tevékenységnek tanító, ismeretterjesztő jellege is említést érdemelhet, hisz a nagyközönség talán itt találkozhat először, és fedezhet fel hasonlóságot pl.: az ausztráliai őslakók “álomidő” korszakának szivárványkígyójával, és az Afrika szívéből származó sziklavésetekkel, vagy a titokzatos, máig megfejtetlen krétai phaisztoszi koronggal, és a maya indiánok kör alakú naptáraival stb.

A kő számomra nem hideg, élettelen anyag. Önmagában is rengeteg titkot rejt, de az ember keze által megmunkálva a természet, és ősi civilizációk tudásának hordozója. E korok voltak bölcsői jelenlegi életünk, kultúránk értékeinek. Festményeim érdekes ellentétet képviselnek: a kövek felületének szépségét, plaszticitásának fény-árnyék játékát visszaadják a szemlélőnek, de nélkülözik súlyosságát, hűvösségét, keménységét. Egy könnyű, meleg, lágy tapintású anyagra kerülnek a figurák, mégis „kőszerűvé” válnak, és szinte megelevenednek.

A parafára készült festmények színvilága nem élénk, nem erőteljes. Visszafogottságuk harmonizál a parafa anyagának természetes színével, a natúr vászonkerettel, a képek témájával, hangulatával. Ezért jellemző a meleg vörösesbarnák, okkerek használata, illetve – hidegebb árnyalatoknál – a földszínekhez közelítő mohazöld, szürkéskék, stb. Bebizonyosodott, hogy a parafa ökológiai és egészségügyi szempontból kifogástalan, könnyen használható anyag, mely tökéletesen megfelel korunk követelményeinek. Ez különleges sejtfelépítésének köszönhető. Legfontosabb tulajdonságai:

– felülete portaszító, ezért antiallergén! (ellentétben a hagyományos festményekkel);

– nincs természetes kártevője;

– nehezen gyullad, és égésekor nem keletkeznek mérgező gázok;

– vízlepergető, nem gombásodik és penészedik;

– forma és mérettartó, igen hosszú élettartamú.

Parafára készült olajfestményeim – a két nemes anyag ötvözete révén – rendkívül tartósak, és rusztikus felületük szépsége, eleganciája mellett egészségesebbé is teszik környezetünket! Parafa-festményeimmel megjelentem 2004. májusában a Magyar Feltalálók Egyesülete által szervezett GENIUS – EUROPE c. nemzetközi kiállításon, és GENIUS díjat nyertem.

Műveim több európai, és tengeren túli országban megtalálhatók: Franciaország, Olaszország, Törökország, Jordánia, Kína, Kanada

Alkotásaimat ezúton ajánlom szíves figyelmükbe.


Szerkesztés dátuma: szombat, 2012. augusztus 25.
Nézettség: 994 Kategória: Képzőművészek » Festőművészek
Előző cikk: Baranyai Béla Azia Következő cikk: Baranyi Kálmán


   







Tetszik  





Cikkhez csatolt fotók módosítása

 
 

URL: